
Życie to wieczny zbiór niezliczonych chwil
AKTUALNOŚCI

Zimowe pływanie. Sezon drugi 2022/2023 Odczucie swojego ciała pozwala poszerzyć własne możliwości. Zimowe pływanie Sensei Jerzego Lelito. Zapraszamy do oglądania. (07.01.2023)
Sekwencje kata Ji'in 慈陰
Kata Ji'in, Jitte, Jion mają wspólny rdzeń. Najmniej znanym i wykonywanym kata jest forma Ji'in. Warto ją poznać i praktykować.
Sekwencje kata w wykonaniu Sensei Jerzego Lelito.
Zapraszamy do oglądania.
(06.01.2023)
"To co ludzie określają złem karmi się nienawiścią. Wystarczy nie dać mu jeść i samo zdechnie."
(08.11.2022)
Kata Tekki Sandan 鉄騎三段
Przed wakacjami zajmowaliśmy się i poznawali kata Tekki Sandan. Ponieważ droga karate nie ma początku ani końca powinno się powracać do wcześniej poznanych kata i odkrywać je na nowo.
Kata Tekki Sandan 鉄騎三段 w wykonaniu Sensei Jerzego Lelito.
Zapraszamy do oglądania.
(31.10.2022)
Ji'in na lato. 慈陰
Gichin Funakoshi nauczał to kata pod nazwą Shokyo, co tłumaczy się jako „Cień sosny”. Kata to pochodziło ze szkoły Tomari-Te. Prawdopodobnie kata Jiin, Jitte, Jion mając wiele wspólnych elementów, powstawały w tym samym czasie. Ale oczywiście jest to nierozwiązana tajemnica jakich wiele możemy znaleźć w sztuce karate.
Trening prowadzi Sensei Jerzy Lelito.
Zapraszamy do oglądania.
(31.07.2022)
Age Uke. 上げ受け
Age Uke należy do bloków, które mogą stwarzać największe problemy techniczne. Na filmie widzimy połączenie pracy ciała od stóp poprzez biodra aż do wykonania techniki ręką. Ta transmisja energii uwzględnia oś i rotację czego wynikiem jest technika trzaskająca.
Technika Age Uke w wykonaniu Sebastiana Romaniaka.
Zapraszamy do oglądania.
(13.06.2022)
Statyka, dynamika
Człowiek w swojej anatomii ma powiązania statyczne i dynamiczne. Nasze stawy i mięśnie tworzą statyczno/dynamiczny układ pracy ludzkiego ciała. W technikach karate proporcja tego układ powinna zostać zachowana. Należy używać zarówno statyki jaki i dynamiki ponieważ dopiero wtedy to daje harmonię ruchu.
Zapraszamy do oglądania.
(08.06.2022)
Popraw technikę
Minimalne zmiany ustawienia poszczególnych części ciała, mogą wpłynąć na nasze odczucie techniki a co za tym idzie poprawić jakość jej wykonania. Działa to na zasadzie zero/jedynkowej czyli:
ustawienie poprawne - energia przepływa, ustawienie niepoprawne - energia jest blokowana lub rozproszona.
Zapraszamy do oglądania.
(03.05.2022)
Blog Sensei Jerzego Lelito
"Aby odnieść jak najwięcej korzyści niezbędną rzeczą jest skupienie i koncentracja, aby odczuć w jakim punkcie znajduje się nasz organizm. To są dwa elementy podstawowe w sztukach walki - systematyczność i "otwarta głowa". Moje początki z zimną wodą oparłem na relacjach z rytmem przyrody."
Zapraszamy do zapoznania się z trzecim tekstem Sensei Jerzego Lelito z serii zimowe pływanie, zatytułowanym "Magia zimna".
https://www.instytutkarate.com/blog
(10.04.2022)
.jpg)
Blog Sensei Jerzego Lelito "Najzabawniejszą informacją dotyczącą prognozy pogody jest podanie, że przewidywana temperatura odczuwalna ma konkretną wartość. Nie wiem dlaczego takie dane traktowane są tak poważnie, ale jest to co najmniej dziwna kwestia. Zimno/ciepło to określenia tak indywidualne, że właściwie można je potraktować jak czystą abstrakcję." Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Zimno/ciepło". https://www.instytutkarate.com/blog (5.03.2022)

Blog Sensei Jerzego Lelito
"... aby zrobić tysięczny krok trzeba wykonać również ten pierwszy, a po czasie zapomina się jakie uczucie i entuzjazm towarzyszył temu pierwszemu krokowi."
Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Zimowe pływanie. Sezon pierwszy".
https://www.instytutkarate.com/blog
(14.02.2022)
Jak się doskonalić w sztuce karate?
Jak się doskonalić? Pytanie to towarzyszy nam przez cały czas praktyki karate. Nie ucz się ruchów, znajdź odczucie.
Trening prowadzi Sensei Jerzy Lelito.
(01.02.2022)
Funakoshi Gichin. Życie na drodze Karate W ramach Literatury ducha polecamy książkę: Życie na drodze Karate Nazwisko Gichin Funakoshi jest znane wszystkim miłośnikom karate na świecie. Gdyby jednak zapytać ćwiczących co wiedzą na temat Mistrza, to tutaj nie byłoby zbyt wielu odpowiedzi. Dlatego myślę, że dużym wydarzeniem jest pojawienie się na wydawniczym polskim rynku książki Życie na drodze Karate. Mistrz karate mając już ponad 90 lat wspomina najważniejsze chwile swojej działalności a także kluczowe historie swojego życia. ….. (29.01.2022)

Kata Tekki Nidan, Heian Nidan
Według niektórych mistrzów, kata Tekki Shodan, Nidan, Sandan mają wspólną historię z kata Heian Shodan, Nidan, Sandan. Praktykując te kata można znaleźć ich wspólne pierwiastki. Jest to droga do głębokiego poznania wszystkich kata.
Kata w wykonaniu Sensei Jerzego Lelito.
(05.01.2022)

Blog Sensei Jerzego Lelito "Oddech powinien być harmoniczny i naturalny. Gdy ciało i głowa jest w idealnej symbiozie każdy ruch, każde działanie będzie odpowiednie. Jesteśmy jednością więc nic nie powinno zakłócać tego związku. To dotyczy tez świadomości, że oddychanie to o wiele więcej niż tylko wymiana gazowa"... Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Oddychanie". https://www.instytutkarate.com/blog (05.12.2021)

![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
VII Sesshin Karate-Do
Jesienne VII Sesshin Karate-Do było poświęcone literaturze ducha. Pod taką nazwą można spotkać propozycje książkowe Instytutu Centrum Karate-Do dla wszystkich ćwiczących sztuki walki. Jak możemy zauważyć polecane wydawnictwa nie dotyczą tylko aspektów technicznych karate z nazwami poszczególnych technik i pozycji. Wynika to z innego podejścia do sztuk budo, ich praktyki i właściwego odbioru. To z kolei, wynika z proporcji, która może zostać łatwo zaburzona gdy ćwiczymy chcąc jedynie zaspokoić swoje ambicjonalne oczekiwania. Nasi mistrzowie powtarzali, że w stu procentach karate jest tylko pięć procent elementów technicznych, znakomita większość to nasze odczucia.
Oczywiście jest też tak, że nie ma karate bez karateki oraz nie będziemy karateką jeżeli nie będziemy praktykować karate. Te byty są nierozłączne. Artystą stajesz się wtedy gdy swoje odczucie potrafisz pokazać w sposób technicznie doskonały. Aby to osiągnąć potrzeba dużej wrażliwości i głębokich wewnętrznych przeżyć, które pozwolą totalnie inaczej spojrzeć na siebie i świat zewnętrzny. Ty i karate to jedno, rozwijając się duchowo rozwijasz siebie i to co robisz. Jeżeli ćwiczysz karate to rozwój ten dotyczy też tego działania.
Z książką i jej rozwojem związana jest zakładka, która odznacza poszczególne strony, które czytamy. W japońskiej kulturze możemy odnaleźć papierowe zakładki, które występują pod nazwą Kami Shiori. Uczestnicy VII Sesshin zmierzyli się z tym tematem wykonując zakładki Kami Shiori w technice Bijin-ga czyli z wizerunkiem pięknych kobiet.
Całość była wypełniona treningami i medytacją.
(2.11.2021)

VII Sesshin Karate-Do
Wyjątkowe spotkania ćwiczących karate. Dwa razy w roku mamy przyjemność zaprosić na zajęcia, których fundamentem jest kultura i sztuka Japonii. Karate doskonale wpisuje się w szereg tematów, które są poruszane na Sesshin. Całość to czas, w którym mamy okazję pracować nad ciałem i duchem.
Na to wydarzenie już dziś zapraszamy w dniach 23-24 października 2021 r.
(17.09.2021)
Wakacje z karate. Kata Tekki bogactwo treści.
(1.08.2021)
Kokedama - kula z mchu
Japońska sztuka uprawy roślin - Kokedama. Koke (苔) oznacza mech, tama (玉) kula, koło. Tak posadzone rośliny mogą tworzyć swoisty nastrój i niepowtarzalne wzory. Dbałość o rośliny nie wymaga dużego wysiłku a efekt jest znakomity. Kokedama jest to najmłodsza forma bonsai – ma zaledwie 25 lat.
(15.07.2021)
VI Sesshin Karate-Do
Tematem przewodnim przejawiającym się w treningu karate i warsztatach praktycznych było japońskie słowo Tama 玉 (kula, koło). Koło, w historii ludzkości, przez wielu badaczy jest uznawane za punkt zwrotny w rozwoju naszej cywilizacji. Często zapominamy, że funkcjonujemy według kulistej energii, która pojawia się w nas i poza nami. W karate jest to bardzo ważny aspekt odczuwania i wykonywania technik. Na VI Sesshin mieliśmy możliwość tworzenia Kokedamy oraz Enso. Wyjątkowość tegorocznego Sesshin polegała na świadomości i zastosowaniu koła w technikach karate.
Sesshin Karate-Do prowadzi Sensei Jerzy Lelito.
(14.06.2021)
Kata Kanku Dai - sekwencje
Trzecią częścią filmu z cyklu sekwencje kata Kanku Dai, kończymy prezentacje zachęcając Was do wytrwałego treningu.
Powodzenia :)
(23.05.2021)

VI Sesshin Karate-Do - zmiana terminu
Ze względu na przedłużający się stan pandemii, zmianie ulega termin wyjazdu na VI Sesshin Karate-Do. Planujemy spotkać się z Wami w dniach 5-6 czerwca 2021 r. w Koninkach.
Zapraszamy :)
(23.04.2021)
VI Sesshin Karate-Do
Na V Sesshin Karate-Do uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z japońską techniką malowania obrazów przy pomocy tuszu. Więcej informacji na temat Sumi-e znajduje się w dziale Kultura japońska.
Nasze spotkania na Sesshin są odkrywaniem własnych wewnętrznych emocji oraz odczuć, które realizujemy w obszarze sztuki japońskiej. Zaliczmy do niej trening karate oraz inne formy artystyczne jak Sumi-e, Haiku, Haiga, Hanko, Shodo. Specyfika Sesshin to działanie człowieka połączone z jego wewnętrzną duchową aktywnością. Są to propozycje, które każdy trenujący może rozwijać według swoich możliwości i upodobań, ważne jest to aby odkrywanie siebie prowadziło nas do harmonii w relacjach ja i otaczający mnie świat.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które planowane jest w dniach 24-25 kwietnia 2021 roku.
(22.03.2021)
Blog Sensei Jerzego Lelito
"W V wieku przed Chrystusem żył w Atenach Sokrates, uważany do dzisiaj za pierwszego filozofa, który swoje dociekania na temat natury i bytu świata skierował do wnętrza człowieka a nie tylko szukał odpowiedzi egzystencjalnych w zewnętrznym otaczającym świecie. Interesowało go takie życie, którego rytm nie pozwalał na pozostawanie w stanie intelektualnego lenistwa i płaskiej egzystencji"...
Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Wiem, że nic nie wiem".
https://www.instytutkarate.com/blog
(18.01.2021)

Kanku Dai - najdłuższe kata stylu shotokan
Prawdopodobnie kata Kanku Dai było podstawą do zaczerpnięcia niektórych sekwencji ruchów dla następnie opracowanego kata Heian Nidan. Niemniej w procesie szkolenia uczniowie najpierw przyswajają sobie kata Heian. Dlatego niezmiernie ważne jest zrozumienie i opanowanie wszystkich kata Heian, ponieważ to będzie podstawą do późniejszego poznania kata mistrzowskiego.
Na naszym kanale YouTube przedstawiamy kolejne ruchy kata Kanku Dai.
(25.02.2021)
Trzaśnięcie -techniki nożne
Zapraszamy do naszych filmów edukacyjnych zamieszczonych YouTube. Kontynuujemy temat technik nożnych omawianych na V Sesshin Karate-Do.
Nieraz drobne szczegóły zmieniają diametralnie technikę, warto je analizować i poprawiać.
(5.01.2021)
書道 Shodō – droga pisma. Warsztaty
Przedstawiamy krótki reportaż z warsztatów shodo, które odbyły się na V Sesshin Karate-Do. Wszyscy uczestnicy podeszli do tematu ćwiczeń z ogromnym zaangażowaniem i wykazali się inwencją twórczą. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.
(12.12.2020)

6 grudnia - dzień Świętego Mikołaja!
Wszystkim grzecznym i niegrzecznym, życzymy udanego Świętego Mikołaja!
Instytut Centrum Karate -Do
(5.12.2020)
Blog Sensei Jerzego Lelito
Praktyka zen polega na pełnej uważności. Czyli będąc w ciągłej uwadze zbliżamy się w swoich odczuciach i spostrzeżeniach do otaczającej nas rzeczywistości. Nie budujemy naszych spostrzeżeń i poglądów na umyśle, który jest całkowicie poddany naszym wyobrażeniom.
Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Zen w karate".
https://www.instytutkarate.com/blog
(23.11.2020)


Przekaz lampy. Pierwotne nauki zen
W ramach Literatury ducha polecamy książkę Przekaz lampy. Pierwotne nauki zen.
Mistrz zen Yun-men powiedział: "Śpieszcie się! Śpieszcie! Czas na nikogo nie czeka, a robiąc wydech, nie macie pewności, że zrobicie wdech! A może macie zbędne ciało i umysł do roztrwonienia? Musicie zwracać baczną uwagę na te sprawy! Uważajcie na siebie!”. ...
(9.11.2020)
Dynamiczne karate - Masatoshi Nakayama
W ramach Literatury ducha polecamy książkę Dynamiczne karate autorstwa Masatoshi Nakayamy.
"Dynamiczne karate to pozycja, która powinna być zawsze przy kimś kto studiuje i praktykuje karate. Autorem jej jest następca Gichina Funakoshiego, Masatoshi Nakayama. Jest to pierwsze takie wydanie, które w tak dogłębny i systematyczny sposób uporządkowało dopiero co rozwijające karate...."
(25.10.2020)
V Sesshin Karate-Do
Już niewiele dni zostało do rozpoczęcia kolejnego Sesshin Karate-Do. Daje ono możliwość spotkania się w ramach programu Instytutu Centrum Karate-Do. Będziemy realizować plan równomiernego rozwoju fizycznego i duchowego.
W programie będą treningi, warsztaty, wykłady oraz medytacja. Wszystko to w oparciu o kulturę i sztukę Japonii.
Wszystkich uczestników zapraszamy 3-4 października 2020 roku do Koninek na to wydarzenie.
(20.09.2020)

Krótka relacja z V Sesshin Karate-Do
Z przyjemnością prezentujemy Wam momenty z tegorocznego Sesshin Karate-Do. To tylko krótka relacja ze wspólnie spędzonych chwil. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych gdzie będzie przedstawiany obszerny materiał filmowy. Bądźcie uważni.
(10.10.2020)
Trenujemy - odkrywamy
Wiele nowych zagadnień możemy poznać otwierając się i uczestnicząc systematycznie w zajęciach karate. Wakacyjne trenowanie nie musi oznaczać braku ciekawych zagadnień technicznych na treningach. Oto przykład zajęć, na których analizujemy zachowanie ciała w momencie wykonywania technik Otoshi.
(19.07.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito
Czy umiemy milczeć? Dlaczego tak trudno zrezygnować z nic nieznaczących słów i wyrażeń? Przecież świat ciszy określa świat dźwięków i odwrotnie. Nie ma dźwięku bez ciszy. Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Milczenie"
https://www.instytutkarate.com/blog
(8.07.2020)
V Sesshin Karate-Do
Podejmujemy kolejną próbę zorganizowania V edycji Sesshin Karate-Do.
3-4 października br. spotkamy się w Koninkach.
Celem Sesshin będzie niezmiennie poznawanie karate poprzez rozwój duchowy ćwiczącego, dlatego w programie nie może zabraknąć zarówno treningów praktycznych karate jak i obcowania z kulturą i sztuką japońską stanowiącą fundament sztuk budo.
Informacje na temat wyjazdu można otrzymać na treningach u sensei Jerzego Lelito lub poprzez kontakt z Instytutem.
(23.06.2020)