Aktualności

Życie to wieczny zbiór niezliczonych chwil

Trening w dojo Klub Cracovia 1906 - praca nad kata

Jak ważne są szczegóły techniczne przy wykonywaniu kata? Każdy element w sekwencjach ruchów wymaga głębokiej analizy własnego ciała. Odczucie, które nam towarzyszy musi sprowadzić nas do pytania skąd (z jakiego źródła) mamy czerpać energię ruchu. 

(3.06.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Dlaczego Mike Tyson nie jest mistrzem karate?".

"...Chciałbym w tym miejscu dokonać pewnej analizy, której podstawą są dwie dziedziny naszego życia. Myślę o sporcie i sztuce oraz o swoistym spektrum, które znajduje się pomiędzy nimi. Kiedy dana aktywność zbliża się do sportu, a kiedy zaczyna podążać w stronę sztuki i co się za tym kryje ..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(25.05.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Pandemia a karate".

"...Tak samo jest w karate. Są tacy, którzy próbują przygotować się na jakąś walkę. A to ktoś mnie złapie za rękę, a to będzie mnie dusił, może zaatakuje nogą, albo pałką. Zostanę napadnięty w pojedynkę lub będzie cała chmara napastników. Na każdą sytuację próbuję wymyślić jakąś sprytną (skuteczną) odpowiedź. ..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(10.05.2020)

Wznawiamy treningi w dojo Klub Cracovia 1906

Od 22 maja wznawiamy zajęcia karate.

W związku ze złagodzeniem restrykcji dotyczących zajęć sportowych, z przyjemnością zapraszamy wszystkich na treningi piątkowe w dojo Klub Cracovia 1906. Godziny treningów nie uległy zmianie. W czasie zajęć przestrzegamy obowiązujących zasad bezpieczeństwa. 

(17.05.2020)

Instytut Centrum Karate-Do zaprasza na treningi

Dobra wiadomość :)

Od 8 maja wznawiamy zajęcia karate. Co tydzień w piątki o godz. 17.30 spotykamy się koło Klubu Cracovia 1906 w Parku Jordana. Na razie będą to treningi na wolnym powietrzu dlatego będziemy ćwiczyć w strojach sportowych. Ze względów bezpieczeństwa program zajęć będzie obejmować tyko Kihon i Kata. 

(1.05.2020)

Systematyczny trening

Droga karate jest nieraz bardzo kręta. Spotykamy na niej różne sytuacje. Jedną z nich mamy obecnie. Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili jest własny systematyczny trening. Pomocą dla wszystkich, którzy podejmują indywidualny wysiłek, jest obszerny materiał filmowy zgromadzony na naszym kanale YouTube. Filmy te powstały podczas wspólnych zajęć oraz wyjazdów na Sesshin Karate-Do. Korzystajcie z nich i trenujcie.

(24.04.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Czy świat się zmienia?"

"...Od początku jesteśmy świadkami życia, które zawiera w sobie elementy walki o przetrwanie. Ta walka raz jest wygrana, innym razem kończy się przegraną, ale czy na pewno tak to możemy określać. Przecież jesteśmy w pewnym niekończącym się łańcuchu zdarzeń, łańcuch istnienia..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(13.04.2020)

Wielkanoc 2020

Nieustannie w zwykłe i świąteczne dni, 

dbajmy o nasz duchowy rozwój,

którego wyrazem będzie uśmiech, spokój i harmonia.

Świętujmy i obdarzajmy świętem naszych bliskich.

Dla wszystkich wesołego Alleluja.

 

Sensei Jerzy Lelito 

(10.04.2020)

Porozmawiajmy o karate

Karate to praktyka ale też mamy wiele tematów wymagających wyjaśnienia. W tych specyficznych czasach warto poznać głębiej filozofię karate. Sensei Jerzy Lelito proponuje cykl podcastów zatytułowany "Porozmawiajmy o karate". Podczas tych krótkich spotkań będziecie mogli znaleźć zagadnienia dotyczące sztuki budo. Epizod 1 dotyczy wyjaśnienia nazwy karate-do. Formuła jest otwarta, jeżeli coś was interesuje lub macie propozycje tematów, które chcielibyście usłyszeć to zapraszamy. 

(29.03.2020)

Koronawirus. Co robić?

Instytut Centrum Karate-Do w swojej propozycji oprócz treningów karate poleca szukanie inspiracji w sztuce i kulturze japońskiej.

W ramach każdego Sesshin organizowane są warsztaty poświęcone tym tematom, spróbujcie wrócić do tego co ćwiczyliśmy.  W tym trudnym czasie można czerpać z tych pomysłów i próbować głębiej je poznać. 

(22.03.2020)

Koronawirus - odwołane zajęcia

W związku z sytuacją epidemiologiczną zaistniałą w naszym kraju, zajęcia w Klubie Cracovia 1906 oraz Krakowskiej Szkole Karate-Do prowadzane  przez Sensei Jerzego Lelito zostają zawieszone do odwołania. Indywidualny trening jest bardzo ważny, zachęcamy więc do ćwiczenia. Materiały dydaktyczne są na naszej stronie internetowej i kanale YouTube. Obroną przed każdą chorobą jest zdrowy tryb życia i dbanie o własną kondycję.

(16.03.2020)

Willigis Jäger (1925-2020)

W dniu dzisiejszym po godz. 9.00 odszedł Willigis Jäger niemiecki benedyktyn i mistrz zen, założyciel linii zen Pusta Chmura

W zen linia życia i linia śmierci jest traktowana w jednakowy sposób, oznacza to, że nigdy nie doświadczysz życia jeżeli nie przejdziesz przez śmierć. Dla tzw. normalnego człowieka takie podejście jest bardzo trudne do zrozumienia, ponieważ odejście kojarzy się ze stratą i nicością. Jeżeli żyjesz tak jakbyś nic nie miał, to nic nie tracisz. Nicość nie oznacza nieistnienia. Dlatego śmierć i życie są tym samym. Trzeba cieszyć się, że jest taki czas, że żyjemy.

(20.03.2020)

Kiedy uczeń pyta Mistrz odpowiada

Wielokrotnie w naszych materiałach Sensei Jerzy Lelito podkreślał znaczenie trzaśnięcia w technikach karate. Nadal temat ten wzbudza szereg pytań oraz pojawia się wiele trudności w wykonaniu technik z  trzaśnięciem. Czy trzaśnięcie zależy od jakości noszonej karategi? Na filmie możemy zobaczyć odpowiedź na to pytanie. 

Temat ten został szczegółowo opisany na blogu prowadzonym przez Sensei Jerzego Lelito w artykule "Trzaśnięcie w karate".

(7.03.2020)

Kiedy uczeń pyta Sensei wyjaśnia

 Ciało ludzkie w czasie wykonywania technik karate pracuje w odpowiedniej sekwencji. Ręce i nogi są ostatnim elementem w tym działaniu. 

Skąd się bierze trzaśnięcie w technikach karate? Odpowiadamy: z pracy całego ciała i niezakłóconego przepływu energii.

Nie pracuj tylko rękami i nogami - pracuj całym swoim ciałem a twoje techniki będą właściwe.

(14.03.2020)

Jak przygotować się do V Sesshin Karate-Do?

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi tego jak należy się przygotować do wiosennego Sesshin Karate-Do, prezentujemy kilka dobrych rad i praktycznych wskazówek na ten temat. 

Proszę uważnie zapoznać się z  zamieszczonymi planszami.

(6.03.2020)

 

 

V Sesshin Karate-Do

Zbliżamy się do kolejnej edycji Sesshin, które organizuje Instytut Centrum Karate-Do.

4-5 kwietnia br.  spotkamy się w Koninkach.

Celem Sesshin będzie niezmiennie poznawanie karate poprzez rozwój duchowy ćwiczącego, dlatego w programie nie może zabraknąć zarówno treningów praktycznych karate jak i obcowania z kulturą i sztuką japońską stanowiącą fundament sztuk budo.  

Informacje na temat wyjazdu można otrzymać na treningach u sensei Jerzego Lelito lub poprzez kontakt z Instytutem.

(27.01,2020)

Medytacja z Sensei Jerzym Lelito

Wielki Mistrz zen Dogen, mający ogromny wpływ na rozwój buddyzmu zen w Japonii, sformułował zasady jakimi powinien się kierować człowiek będący na drodze duchowej.  Jedną z tych zasad była zasada: bez celu i bez korzyści. 

Sensei Jerzy Lelito podczas IV Sesshin Karate-Do wyjaśnił jak należy rozumieć i stosować  tą przesłankę w praktyce.   

(15.02.2020)

禅堂 Zendo - Biały Dom

Sesshin ZEN Linii "Pusta Chmura"

 

W dniach 15-19 stycznia 2020 sensei Jerzy Lelito uczestniczył w Sesshin Zen Linii "Pusta Chmura". Założycielem tej linii Zen jest Mistrz Willigis Jäger - człowiek, który potrafił odnaleźć wspólne pierwiastki duchowe buddyjskiego zen i mistyki chrześcijańskiej. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do relacji z tego wydarzenia.

(19.01.2020)

Zapraszamy do czytania bloga i oglądania kanału na YouTube - nowości

"Trenuj z przyjemnością" - to artykuł dla tych, którzy chcą zrozumieć dlaczego warto systematycznie uczestniczyć w treningach i dlaczego tego nie robią.  Wyjaśnia on również inne aspekty życiowe oraz konsekwencje ich realizacji. 

Film "ENPI cz.3" to kolejny odcinek z omówieniem tego ciekawego kata. Sensei Jerzy Lelito przedstawia poszczególne ruchy kata podkreślając ich energetyczny charakter.  

Mamy nadzieję, że obie pozycję będą pomocne w waszym codziennym treningu.

(17.01.2020)

Blog sensei Jerzego Lelito

Zapraszamy do czytania bloga prowadzonego przez sensei Jerzego Lelito. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji i porad popartych ponad 40-letnim doświadczeniem Sensei. Polecamy najnowszy artykuł pt. "Pozycja w karate"

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(28.12.2019)

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2020

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2020, chciałbym życzyć wszystkim ćwiczącym pięknego rozwoju, dużej cierpliwości, wiele zadowolenia oraz głębokiego poznania sztuki karate-do.
                                                                      Jerzy Lelito

 

(22.12.2019)

Treningi świąteczne

Zapraszamy na treningi świąteczne, które odbędą się 20 i 27 grudnia (piątek) w dojo Klub Cracovia 1906 o godz. 17.30

Treningi w dojo Tyniec w dniach 24 i 31 grudnia (wtorek) są odwołane.

(19.12.2019)

Zmarł Soke Hirokazu Kanazawa

 

Niestety nasi mistrzowie odchodzą. Soke Hirokazu Kanazawa był dla mnie wielką inspiracją na mojej drodze karate, dlatego z żalem przyjąłem wiadomość o jego śmierci. Ta droga karate na szczęście trwa dzięki naszym staraniom i wysiłkom na każdym treningu. 

Sensei Jerzy Lelito

(9.12.2019)

残心 - Zanshin

 

Zanshin czyli umysł bez reszty. Rozumienie tego sformułowania leży o wiele głębiej niż proste określenie, że Zanshin to koncentracja, skupienie. Głębokość tego słowa  dawni mistrzowie w naukach zen określili jako stan rzeczywistości. Warto przytoczyć słowa "nóż sam siebie nie pokroi, oko samo siebie nie zobaczy, palec sam siebie nie dotknie, a umysł sam siebie nie poznaje".

Sensei Jerzy Lelito w czasie swojego wykładu na IV Sesshin Karate-Do szczegółowo omówił to co kryje się pod słowem Zanshin. Zapraszamy do relacji filmowej z tego wydarzenia.

(30.11.2019)

Sumie, Haiku, Haiga z Lidią Rozmus

Dwa dni i 10 godzin warsztatów malowania Sumi-e z artystką Lidią Rozmus. Każda chwila to krok na przód i odkrywanie nowych możliwości. Dobrze spotkać na swojej drodze taką osobę. Rozwój duchowy człowieka jest podstawą do zrozumienia wszelakiej sztuki, w tym to co nas najbardziej  interesuje czyli sztuki walki.  Zasady jakimi posługujemy się przy tworzeniu obrazu Sumi-e czy też pisaniu Haiku są identyczne z tym co nas powinno prowadzić w czasie treningów karate-do.

 

(24.11.2019)

Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny to czas zadumy i refleksji nad życiem, przemijaniem i śmiercią.  Wspominamy naszych Mistrzów:  Gichin Funakoshi, Morihei Ueshiba, Hidetaka Nishiyama i Yoshimi Inoue.  To dzięki tym wyjątkowym postaciom  możemy podążać właściwą drogą karate. Bądźmy godni ich nauk. Przez nasz mądry trening jesteśmy naturalnymi kontynuatorami ich życia. 

(31.10.2019)

Z bicza trzasnął

Podczas treningu na IV Sesshin Karate-Do zostało zaprezentowane ćwiczenie, które ma uzmysłowić trenującym zasadę pracy ciała w oparciu o charakter pracy bicza. W tym celu trenujący przy pomocy pasa doprowadzali do wykonania trzaśnięcia. Praca ciała, która towarzyszyła temu ćwiczeniu miała posłużyć do analizy technik karate, które wykonujemy z trzaśnięciem. Szersze omówienie tego tematu znajduje się w artykule "Trzaśnięcie w karate" zamieszczonym na Blogu.

(26.10.2019)

FOTO GALERIA 

Trzy jednostki treningowe karate po trzy godziny, dwa wykłady sensei Jerzego Lelito, warsztaty kaligrafii i sumi-e, wieczorny koncert oraz medytacje uzupełniły program tegorocznego jesiennego Sesshin. Na zakończenie mogliśmy podziwiać prace każdego z uczestników i widać było jak z zaangażowaniem został wykorzystany ten czas. Najważniejsze jednak są indywidualne odczucia i emocje, które każdy zabrał ze sobą. IV Sesshin Karate-Do przeszło do historii.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z tego wydarzenia. 

(18.10.2019)

IV Sesskin karate.jpg

IV Sesshin Karate-Do na YouTube

Ze względu na bogatą treść i wagę tematów poruszanych na Sesshin, rozpoczynamy publikację materiałów, które były omawiane w czasie treningów i warsztatów w Koninkach. Filmem otwierającym jest pokazanie prawidłowego przejścia z pozycji shizen tai do zenkutsu dachi. Ten element techniczny ma zastosowanie w różnych formach kata oraz w formach kumite. Zapraszamy na nasz kanał informacyjny YouTube.

(14.10.2019)

Motyw przewodni IV Sesshin Karate-Do

Misa dźwiękowa była symbolem naszego IV Sesshin Karate-Do. Każdy uczestnik otrzymał kutą ręcznie misę, która wydaje jedyny i niepowtarzalny dźwięk. Człowiek jest również wyjątkową istotą, która zawiera w sobie szereg elementów ciała i ducha w charakterystycznej dla niego formie. Można powiedzieć, że taki symbol ma bardzo głębokie znaczenie. Musimy pamiętać aby nasze życie utrzymywało tą wyjątkowość i wartość.

(10.10.2019)

Co w karate znaczą odczucia?

Jeśli chcesz wiedzieć jak odczucia wpływają na rozwój karate i jak ważna jest ich rola w prawidłowym wykonaniu techniki, to zapraszamy do przeczytania artykułu zamieszczonego na Blogu

(24.08.2019)

UntitledPost.jpg

Wielcy Mistrzowie Budo cz. II

Przedstawiamy drugą część wykładu gdzie prezentujemy sylwetki dwóch wielkich mistrzów sztuk budo: mistrz karate Inoue Yoshimi oraz założyciel aikido Morihei Ueshiba. Wykład prowadzi sensei Jerzy Lelito, prezentacja odbyła się podczas III Sesshin Karate-Do wiosną tego roku.

(24.08.2019)

Wielcy Mistrzowie Karate cz.I

Prezentujemy wykład z III Sesshin Karate-Do, na którym przedstawiono sylwetki wielkich mistrzów sztuki budo. W części pierwszej bohaterami wykładu byli Gichin Funakoshi i jego uczeń Hidetaka Nishiyama. Instytut nasz jest dumny z możliwości kontynuowania i rozwijania tych idei, które zostały nam przez nich pozostawione.

(05.08.2019)

YouTube - kanał informacyjny Instytutu

Jak można zauważyć nasz kanał się bardzo intensywnie rozrasta, staramy się umieścić w nim wszystkie ważne wydarzenia i porady dla ćwiczących karate. Są one pogrupowane tematycznie, tak aby odbiorca mógł przeanalizować konkretne zagadnienia techniczne. 

Nie staramy się na siłę przekazać bogactwa karate, ponieważ niezbędnym elementem rozwoju ćwiczącego jest codzienna praktyka.

Mamy nadzieję, że te materiały będą pomocne i będą inspirować oraz zachęcać do praktyki karate.

 

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału na YouTube.

(15.07.2019)

©2019 by Instytut Centrum Karate-Do. Proudly created with Wix.com