AKTUALNOŚCI

Życie to wieczny zbiór niezliczonych chwil

Trening w nowym roku

Komunikat - treningi w nowym roku szkolnym 2020/21

W dobie pandemii i jesiennych zachorowań grypowych proponujemy najskuteczniejszy środek zapobiegawczy. Treningi karate zwiększające odporność organizmu organizujemy we wtorki i piątki.

 

                                                   Plan zajęć 

Zapraszamy

(1.09.2020)

Trenujemy - odkrywamy

Wiele nowych zagadnień możemy poznać otwierając się i uczestnicząc systematycznie w zajęciach karate. Wakacyjne  trenowanie nie musi oznaczać braku ciekawych zagadnień technicznych na treningach. Oto przykład zajęć, na których analizujemy zachowanie ciała w momencie wykonywania technik Otoshi.

(19.07.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Czy umiemy milczeć? Dlaczego tak trudno zrezygnować z nic nieznaczących słów i wyrażeń? Przecież świat ciszy określa świat dźwięków i odwrotnie. Nie ma dźwięku bez ciszy. Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Milczenie"

https://www.instytutkarate.com/blog

(8.07.2020)

V Sesshin Karate-Do

Podejmujemy kolejną próbę zorganizowania V edycji Sesshin Karate-Do.

3-4 października br.  spotkamy się w Koninkach.

Celem Sesshin będzie niezmiennie poznawanie karate poprzez rozwój duchowy ćwiczącego, dlatego w programie nie może zabraknąć zarówno treningów praktycznych karate jak i obcowania z kulturą i sztuką japońską stanowiącą fundament sztuk budo.  

Informacje na temat wyjazdu można otrzymać na treningach u sensei Jerzego Lelito lub poprzez kontakt z Instytutem.

(23.06.2020)

Komunikat - treningi w terenie od 23 czerwca

Dla wszystkich aktywnych, szczególnie tych którzy nie są gotowi na treningi w sali, od 23 czerwca uruchamiamy zajęcia w Parku Jordana przy Klubie Cracovia 1906.  Al. 3 maja 11a.

Zaczynamy  o godz. 19.00

(17.06.2020)

Komunikat - trening w dniu 12 czerwca

Trening karate w dniu 12 czerwca 2020 r. w dojo Klub Cracovia 1906 odbywa się zgodnie z planem zajęć Instytutu.

Zaczynamy  o godz. 17.30

(7.06.2020)

Trening w dojo Klub Cracovia 1906 - praca nad kata

Jak ważne są szczegóły techniczne przy wykonywaniu kata? Każdy element w sekwencjach ruchów wymaga głębokiej analizy własnego ciała. Odczucie, które nam towarzyszy musi sprowadzić nas do pytania skąd (z jakiego źródła) mamy czerpać energię ruchu. 

(3.06.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Dlaczego Mike Tyson nie jest mistrzem karate?".

"...Chciałbym w tym miejscu dokonać pewnej analizy, której podstawą są dwie dziedziny naszego życia. Myślę o sporcie i sztuce oraz o swoistym spektrum, które znajduje się pomiędzy nimi. Kiedy dana aktywność zbliża się do sportu, a kiedy zaczyna podążać w stronę sztuki i co się za tym kryje ..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(25.05.2020)

Wznawiamy treningi w dojo Klub Cracovia 1906

Od 22 maja wznawiamy zajęcia karate.

W związku ze złagodzeniem restrykcji dotyczących zajęć sportowych, z przyjemnością zapraszamy wszystkich na treningi piątkowe w dojo Klub Cracovia 1906. Godziny treningów nie uległy zmianie. W czasie zajęć przestrzegamy obowiązujących zasad bezpieczeństwa. 

(17.05.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Pandemia a karate".

"...Tak samo jest w karate. Są tacy, którzy próbują przygotować się na jakąś walkę. A to ktoś mnie złapie za rękę, a to będzie mnie dusił, może zaatakuje nogą, albo pałką. Zostanę napadnięty w pojedynkę lub będzie cała chmara napastników. Na każdą sytuację próbuję wymyślić jakąś sprytną (skuteczną) odpowiedź. ..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(10.05.2020)

Instytut Centrum Karate-Do zaprasza na treningi

Dobra wiadomość :)

Od 8 maja wznawiamy zajęcia karate. Co tydzień w piątki o godz. 17.30 spotykamy się koło Klubu Cracovia 1906 w Parku Jordana. Na razie będą to treningi na wolnym powietrzu dlatego będziemy ćwiczyć w strojach sportowych. Ze względów bezpieczeństwa program zajęć będzie obejmować tyko Kihon i Kata. 

(1.05.2020)

Systematyczny trening

Droga karate jest nieraz bardzo kręta. Spotykamy na niej różne sytuacje. Jedną z nich mamy obecnie. Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili jest własny systematyczny trening. Pomocą dla wszystkich, którzy podejmują indywidualny wysiłek, jest obszerny materiał filmowy zgromadzony na naszym kanale YouTube. Filmy te powstały podczas wspólnych zajęć oraz wyjazdów na Sesshin Karate-Do. Korzystajcie z nich i trenujcie.

(24.04.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Czy świat się zmienia?"

"...Od początku jesteśmy świadkami życia, które zawiera w sobie elementy walki o przetrwanie. Ta walka raz jest wygrana, innym razem kończy się przegraną, ale czy na pewno tak to możemy określać. Przecież jesteśmy w pewnym niekończącym się łańcuchu zdarzeń, łańcuch istnienia..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(13.04.2020)

Wielkanoc 2020

Nieustannie w zwykłe i świąteczne dni, 

dbajmy o nasz duchowy rozwój,

którego wyrazem będzie uśmiech, spokój i harmonia.

Świętujmy i obdarzajmy świętem naszych bliskich.

Dla wszystkich wesołego Alleluja.

 

Sensei Jerzy Lelito 

(10.04.2020)

Porozmawiajmy o karate

Karate to praktyka ale też mamy wiele tematów wymagających wyjaśnienia. W tych specyficznych czasach warto poznać głębiej filozofię karate. Sensei Jerzy Lelito proponuje cykl podcastów zatytułowany "Porozmawiajmy o karate". Podczas tych krótkich spotkań będziecie mogli znaleźć zagadnienia dotyczące sztuki budo. Epizod 1 dotyczy wyjaśnienia nazwy karate-do. Formuła jest otwarta, jeżeli coś was interesuje lub macie propozycje tematów, które chcielibyście usłyszeć to zapraszamy. 

(29.03.2020)

Koronawirus. Co robić?

Instytut Centrum Karate-Do w swojej propozycji oprócz treningów karate poleca szukanie inspiracji w sztuce i kulturze japońskiej.

W ramach każdego Sesshin organizowane są warsztaty poświęcone tym tematom, spróbujcie wrócić do tego co ćwiczyliśmy.  W tym trudnym czasie można czerpać z tych pomysłów i próbować głębiej je poznać. 

(22.03.2020)

Willigis Jäger (1925-2020)

W dniu dzisiejszym po godz. 9.00 odszedł Willigis Jäger niemiecki benedyktyn i mistrz zen, założyciel linii zen Pusta Chmura

W zen linia życia i linia śmierci jest traktowana w jednakowy sposób, oznacza to, że nigdy nie doświadczysz życia jeżeli nie przejdziesz przez śmierć. Dla tzw. normalnego człowieka takie podejście jest bardzo trudne do zrozumienia, ponieważ odejście kojarzy się ze stratą i nicością. Jeżeli żyjesz tak jakbyś nic nie miał, to nic nie tracisz. Nicość nie oznacza nieistnienia. Dlatego śmierć i życie są tym samym. Trzeba cieszyć się, że jest taki czas, że żyjemy.

(20.03.2020)

Koronawirus - odwołane zajęcia

W związku z sytuacją epidemiologiczną zaistniałą w naszym kraju, zajęcia w Klubie Cracovia 1906 oraz Krakowskiej Szkole Karate-Do prowadzane  przez Sensei Jerzego Lelito zostają zawieszone do odwołania. Indywidualny trening jest bardzo ważny, zachęcamy więc do ćwiczenia. Materiały dydaktyczne są na naszej stronie internetowej i kanale YouTube. Obroną przed każdą chorobą jest zdrowy tryb życia i dbanie o własną kondycję.

(16.03.2020)

Kiedy uczeń pyta Mistrz odpowiada

Wielokrotnie w naszych materiałach Sensei Jerzy Lelito podkreślał znaczenie trzaśnięcia w technikach karate. Nadal temat ten wzbudza szereg pytań oraz pojawia się wiele trudności w wykonaniu technik z  trzaśnięciem. Czy trzaśnięcie zależy od jakości noszonej karategi? Na filmie możemy zobaczyć odpowiedź na to pytanie. 

Temat ten został szczegółowo opisany na blogu prowadzonym przez Sensei Jerzego Lelito w artykule "Trzaśnięcie w karate".

(7.03.2020)

Kiedy uczeń pyta Sensei wyjaśnia

 Ciało ludzkie w czasie wykonywania technik karate pracuje w odpowiedniej sekwencji. Ręce i nogi są ostatnim elementem w tym działaniu. 

Skąd się bierze trzaśnięcie w technikach karate? Odpowiadamy: z pracy całego ciała i niezakłóconego przepływu energii.

Nie pracuj tylko rękami i nogami - pracuj całym swoim ciałem a twoje techniki będą właściwe.

(14.03.2020)

Jak przygotować się do V Sesshin Karate-Do?

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi tego jak należy się przygotować do wiosennego Sesshin Karate-Do, prezentujemy kilka dobrych rad i praktycznych wskazówek na ten temat. 

Proszę uważnie zapoznać się z  zamieszczonymi planszami.

(6.03.2020)

 

 

Medytacja z Sensei Jerzym Lelito

Wielki Mistrz zen Dogen, mający ogromny wpływ na rozwój buddyzmu zen w Japonii, sformułował zasady jakimi powinien się kierować człowiek będący na drodze duchowej.  Jedną z tych zasad była zasada: bez celu i bez korzyści. 

Sensei Jerzy Lelito podczas IV Sesshin Karate-Do wyjaśnił jak należy rozumieć i stosować  tą przesłankę w praktyce.   

(15.02.2020)

禅堂 Zendo - Biały Dom

Sesshin ZEN Linii "Pusta Chmura"

 

W dniach 15-19 stycznia 2020 sensei Jerzy Lelito uczestniczył w Sesshin Zen Linii "Pusta Chmura". Założycielem tej linii Zen jest Mistrz Willigis Jäger - człowiek, który potrafił odnaleźć wspólne pierwiastki duchowe buddyjskiego zen i mistyki chrześcijańskiej. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do relacji z tego wydarzenia.

(19.01.2020)

Zapraszamy do czytania bloga i oglądania kanału na YouTube - nowości

"Trenuj z przyjemnością" - to artykuł dla tych, którzy chcą zrozumieć dlaczego warto systematycznie uczestniczyć w treningach i dlaczego tego nie robią.  Wyjaśnia on również inne aspekty życiowe oraz konsekwencje ich realizacji. 

Film "ENPI cz.3" to kolejny odcinek z omówieniem tego ciekawego kata. Sensei Jerzy Lelito przedstawia poszczególne ruchy kata podkreślając ich energetyczny charakter.  

Mamy nadzieję, że obie pozycję będą pomocne w waszym codziennym treningu.

(17.01.2020)

Blog sensei Jerzego Lelito

Zapraszamy do czytania bloga prowadzonego przez sensei Jerzego Lelito. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji i porad popartych ponad 40-letnim doświadczeniem Sensei. Polecamy najnowszy artykuł pt. "Pozycja w karate"

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(28.12.2019)

YouTube - kanał informacyjny Instytutu

Jak można zauważyć nasz kanał się bardzo intensywnie rozrasta, staramy się umieścić w nim wszystkie ważne wydarzenia i porady dla ćwiczących karate. Są one pogrupowane tematycznie, tak aby odbiorca mógł przeanalizować konkretne zagadnienia techniczne. 

Nie staramy się na siłę przekazać bogactwa karate, ponieważ niezbędnym elementem rozwoju ćwiczącego jest codzienna praktyka.

Mamy nadzieję, że te materiały będą pomocne i będą inspirować oraz zachęcać do praktyki karate.

 

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału na YouTube.

(15.07.2019)

©2019 by Instytut Centrum Karate-Do. Proudly created with Wix.com