top of page

Życie to wieczny zbiór niezliczonych chwil

AKTUALNOŚCI

Zimowe pływanie. Sezon drugi 2022/2023 ​ Odczucie swojego ciała pozwala poszerzyć własne możliwości. ​ Zimowe pływanie Sensei Jerzego Lelito. Zapraszamy do oglądania. ​ (07.01.2023)

 Sekwencje kata Ji'in 慈陰

Kata Ji'in, Jitte, Jion mają wspólny rdzeń. Najmniej znanym i wykonywanym kata jest forma Ji'in. Warto ją poznać i praktykować.

Sekwencje kata w wykonaniu Sensei Jerzego Lelito.

Zapraszamy do oglądania.

(06.01.2023)

"To co ludzie określają złem karmi się nienawiścią. Wystarczy nie dać mu jeść i samo zdechnie."

(08.11.2022)

 Kata Tekki Sandan  鉄騎三段

Przed wakacjami zajmowaliśmy się i poznawali kata Tekki Sandan. Ponieważ droga karate nie ma początku ani końca powinno się powracać do wcześniej poznanych kata i odkrywać je na nowo.

Kata Tekki Sandan 鉄騎三段 w wykonaniu Sensei Jerzego Lelito.

Zapraszamy do oglądania.

(31.10.2022)

 Ji'in na lato. 慈陰

Gichin Funakoshi nauczał to kata pod nazwą Shokyo, co tłumaczy się jako „Cień sosny”. Kata to pochodziło ze szkoły Tomari-Te. Prawdopodobnie kata Jiin, Jitte, Jion  mając wiele wspólnych elementów, powstawały w tym samym czasie. Ale oczywiście jest to nierozwiązana tajemnica jakich wiele możemy znaleźć w sztuce karate.

Trening prowadzi Sensei Jerzy Lelito.

Zapraszamy do oglądania.

(31.07.2022)

Age Uke. 上げ受け

Age Uke należy do bloków, które mogą stwarzać największe problemy techniczne. Na filmie widzimy połączenie pracy ciała od stóp poprzez biodra aż do wykonania techniki ręką. Ta transmisja energii uwzględnia oś i rotację czego wynikiem jest technika trzaskająca.

Technika Age Uke w wykonaniu Sebastiana Romaniaka.

Zapraszamy do oglądania.

(13.06.2022)

Statyka, dynamika

Człowiek w swojej anatomii ma powiązania statyczne i dynamiczne. Nasze stawy i mięśnie tworzą statyczno/dynamiczny układ pracy ludzkiego ciała. W technikach karate proporcja tego układ powinna zostać zachowana. Należy używać zarówno statyki jaki i dynamiki ponieważ dopiero wtedy to daje harmonię ruchu.

Zapraszamy do oglądania.

(08.06.2022)

Popraw technikę

 

Minimalne zmiany ustawienia poszczególnych części ciała, mogą wpłynąć na nasze odczucie techniki a co za tym idzie poprawić jakość jej wykonania. Działa to na zasadzie zero/jedynkowej czyli:

ustawienie poprawne - energia przepływa, ustawienie niepoprawne - energia jest blokowana lub rozproszona.

Zapraszamy do oglądania.

(03.05.2022)

Blog Sensei Jerzego Lelito

"Aby odnieść jak najwięcej korzyści niezbędną rzeczą jest skupienie i koncentracja, aby odczuć w jakim punkcie znajduje się nasz organizm. To są dwa elementy podstawowe w sztukach walki - systematyczność i "otwarta głowa". Moje początki z zimną wodą oparłem na relacjach z rytmem przyrody."

Zapraszamy do zapoznania się z trzecim tekstem Sensei Jerzego Lelito z serii zimowe pływanie, zatytułowanym "Magia zimna".

https://www.instytutkarate.com/blog

(10.04.2022)

20220305_143739 (2).jpg

Blog Sensei Jerzego Lelito ​ "Najzabawniejszą informacją dotyczącą prognozy pogody jest podanie, że przewidywana temperatura odczuwalna ma konkretną wartość. Nie wiem dlaczego takie dane traktowane są tak poważnie, ale jest to co najmniej dziwna kwestia. Zimno/ciepło to określenia tak indywidualne, że właściwie można je potraktować jak czystą abstrakcję." ​ Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Zimno/ciepło".https://www.instytutkarate.com/blog (5.03.2022)

Blog Sensei Jerzego Lelito

"... aby zrobić tysięczny krok trzeba wykonać również ten pierwszy, a po czasie zapomina się jakie uczucie i entuzjazm towarzyszył temu pierwszemu krokowi."

Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Zimowe pływanie. Sezon pierwszy".

https://www.instytutkarate.com/blog

(14.02.2022)

Jak się doskonalić w sztuce karate?

Jak się doskonalić? Pytanie to towarzyszy nam przez cały czas praktyki karate. Nie ucz się ruchów, znajdź odczucie.

 

Trening prowadzi Sensei Jerzy Lelito.

(01.02.2022)

Funakoshi Gichin. Życie na drodze Karate ​ W ramach Literatury ducha polecamy książkę: Życie na drodze Karate ​ Nazwisko Gichin Funakoshi jest znane wszystkim miłośnikom karate na świecie. Gdyby jednak zapytać ćwiczących co wiedzą na temat Mistrza, to tutaj nie byłoby zbyt wielu odpowiedzi. Dlatego myślę, że dużym wydarzeniem jest pojawienie się na wydawniczym polskim rynku książki Życie na drodze Karate. Mistrz karate mając już ponad 90 lat  wspomina najważniejsze chwile swojej działalności a także kluczowe historie swojego życia. ….. ​ (29.01.2022)

Kata Tekki Nidan, Heian Nidan

Według niektórych mistrzów, kata Tekki Shodan, Nidan, Sandan mają wspólną historię z kata Heian Shodan, Nidan, Sandan. Praktykując te kata można znaleźć ich wspólne pierwiastki. Jest to droga do głębokiego poznania wszystkich kata.

 

Kata w wykonaniu Sensei Jerzego Lelito.

(05.01.2022)

snow-g794aa99f1_1280.png

Blog Sensei Jerzego Lelito ​ "Oddech powinien być harmoniczny i naturalny. Gdy ciało i głowa jest w idealnej symbiozie każdy ruch, każde działanie będzie odpowiednie. Jesteśmy jednością więc nic nie powinno zakłócać tego związku. To dotyczy tez świadomości, że oddychanie to o wiele więcej niż tylko wymiana gazowa"... ​ Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Oddychanie".https://www.instytutkarate.com/blog (05.12.2021)

VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin
VII Sesshin

VII Sesshin Karate-Do 

Jesienne VII Sesshin Karate-Do było poświęcone literaturze ducha. Pod taką nazwą można spotkać propozycje książkowe Instytutu Centrum Karate-Do dla wszystkich ćwiczących sztuki walki. Jak możemy zauważyć polecane wydawnictwa nie dotyczą tylko aspektów technicznych karate z nazwami poszczególnych technik i pozycji. Wynika to z innego podejścia do sztuk budo, ich praktyki i właściwego odbioru. To z kolei, wynika z proporcji, która może zostać łatwo zaburzona gdy ćwiczymy chcąc jedynie zaspokoić swoje ambicjonalne oczekiwania. Nasi mistrzowie powtarzali, że w stu procentach karate jest tylko pięć procent elementów technicznych, znakomita większość to nasze odczucia.

Oczywiście jest też tak, że nie ma karate bez karateki oraz nie będziemy karateką jeżeli nie będziemy praktykować karate. Te byty są nierozłączne. Artystą stajesz się wtedy gdy swoje odczucie potrafisz pokazać w sposób technicznie doskonały. Aby to osiągnąć potrzeba dużej wrażliwości i głębokich wewnętrznych przeżyć, które pozwolą totalnie inaczej spojrzeć na siebie i świat zewnętrzny. Ty i karate to jedno, rozwijając się duchowo rozwijasz siebie i to co robisz. Jeżeli ćwiczysz karate to rozwój ten dotyczy też tego działania.

Z książką i jej rozwojem związana jest zakładka, która odznacza poszczególne strony, które czytamy. W japońskiej kulturze możemy odnaleźć papierowe zakładki, które występują pod nazwą Kami Shiori. Uczestnicy VII Sesshin zmierzyli się z tym tematem wykonując zakładki Kami Shiori w technice Bijin-ga czyli z wizerunkiem pięknych kobiet.

Całość była wypełniona  treningami i medytacją.

(2.11.2021)

20210605_144607_edited.jpg

VII Sesshin Karate-Do 

Wyjątkowe spotkania ćwiczących karate. Dwa razy w roku mamy przyjemność zaprosić na zajęcia, których fundamentem jest kultura i sztuka Japonii. Karate doskonale wpisuje się w szereg tematów, które są poruszane na Sesshin. Całość to czas, w którym mamy okazję pracować nad ciałem i duchem.

 

Na to wydarzenie już dziś zapraszamy w dniach 23-24 października  2021 r. 

(17.09.2021)

Wakacje z karate. Kata Tekki bogactwo treści.

(1.08.2021)

Kokedama - kula z mchu

Japońska sztuka uprawy roślin - Kokedama. Koke (苔)  oznacza mech, tama (玉)  kula, koło.  Tak posadzone rośliny mogą tworzyć swoisty nastrój i niepowtarzalne wzory. Dbałość o rośliny nie wymaga dużego wysiłku a efekt jest znakomity. Kokedama jest to najmłodsza forma bonsai – ma zaledwie 25 lat.

(15.07.2021)

VI Sesshin Karate-Do 

Tematem przewodnim przejawiającym się w treningu karate i warsztatach praktycznych było japońskie słowo Tama 玉 (kula, koło).  Koło, w historii ludzkości, przez wielu badaczy jest uznawane za punkt zwrotny w rozwoju naszej cywilizacji. Często zapominamy, że funkcjonujemy według kulistej energii, która pojawia się w nas i poza nami. W karate jest to bardzo ważny aspekt odczuwania i wykonywania technik. Na VI Sesshin mieliśmy możliwość tworzenia Kokedamy oraz Enso. Wyjątkowość tegorocznego Sesshin polegała na świadomości i zastosowaniu koła w technikach karate.

Sesshin Karate-Do prowadzi Sensei Jerzy Lelito. 

(14.06.2021)

Kata Kanku Dai - sekwencje

Trzecią częścią filmu z cyklu sekwencje kata Kanku Dai, kończymy prezentacje zachęcając Was do wytrwałego treningu.

Powodzenia  :)

(23.05.2021)

nowy termin_Moment.jpg

VI Sesshin Karate-Do - zmiana terminu

Ze względu na przedłużający się stan pandemii, zmianie ulega termin wyjazdu na VI Sesshin Karate-Do. Planujemy spotkać się z Wami w dniach 5-6 czerwca  2021 r. w Koninkach.

 

Zapraszamy :)

(23.04.2021)

VI Sesshin Karate-Do

Na V Sesshin Karate-Do uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z japońską techniką malowania obrazów przy pomocy tuszu. Więcej informacji na temat Sumi-e znajduje się w dziale Kultura japońska

Nasze spotkania na Sesshin są odkrywaniem własnych wewnętrznych emocji oraz odczuć, które realizujemy w obszarze sztuki japońskiej. Zaliczmy do niej trening karate oraz inne formy artystyczne jak Sumi-e, Haiku, Haiga, Hanko, Shodo. Specyfika Sesshin to działanie człowieka połączone z jego wewnętrzną duchową aktywnością. Są to propozycje, które każdy trenujący może rozwijać według swoich możliwości i upodobań, ważne jest to aby odkrywanie siebie prowadziło nas do harmonii w relacjach ja i otaczający mnie świat.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które planowane jest w dniach 24-25 kwietnia 2021 roku.

(22.03.2021)

Blog Sensei Jerzego Lelito

"W V wieku przed Chrystusem żył w Atenach Sokrates, uważany do dzisiaj za pierwszego filozofa, który swoje dociekania na temat natury i bytu świata skierował do wnętrza człowieka a nie tylko szukał odpowiedzi egzystencjalnych w zewnętrznym otaczającym świecie. Interesowało go takie życie, którego rytm nie pozwalał na pozostawanie w stanie intelektualnego lenistwa i płaskiej egzystencji"...

Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Wiem, że nic nie wiem".

https://www.instytutkarate.com/blog

(18.01.2021)

mathematics-989119_1920.jpg

Kanku Dai - najdłuższe kata stylu shotokan

Prawdopodobnie kata Kanku Dai było podstawą do zaczerpnięcia niektórych sekwencji ruchów dla następnie opracowanego kata Heian Nidan. Niemniej w procesie szkolenia uczniowie najpierw przyswajają sobie kata Heian. Dlatego niezmiernie ważne jest zrozumienie i opanowanie wszystkich kata Heian, ponieważ to będzie podstawą do późniejszego poznania kata mistrzowskiego.

Na naszym kanale YouTube przedstawiamy kolejne ruchy kata Kanku Dai. 

(25.02.2021)

Trzaśnięcie -techniki nożne

 

Zapraszamy do naszych filmów edukacyjnych zamieszczonych YouTube. Kontynuujemy temat technik nożnych omawianych na V Sesshin Karate-Do.

 

Nieraz drobne szczegóły zmieniają diametralnie technikę, warto je analizować i poprawiać.

(5.01.2021)

書道  Shodō – droga pisma. Warsztaty

 

Przedstawiamy krótki reportaż  z warsztatów shodo, które odbyły się na V Sesshin Karate-Do.  Wszyscy uczestnicy podeszli  do tematu ćwiczeń z ogromnym zaangażowaniem i wykazali się inwencją twórczą. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

(12.12.2020)

Święty Mikołaj.png

6 grudnia - dzień Świętego Mikołaja!

 

Wszystkim grzecznym i niegrzecznym, życzymy udanego Świętego Mikołaja! 

Instytut Centrum Karate -Do

(5.12.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Praktyka zen polega na pełnej uważności. Czyli będąc w ciągłej uwadze zbliżamy się w swoich odczuciach i spostrzeżeniach do otaczającej nas rzeczywistości. Nie budujemy naszych spostrzeżeń i poglądów na umyśle, który jest całkowicie poddany naszym wyobrażeniom.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Zen w karate".

https://www.instytutkarate.com/blog

(23.11.2020)

zen
Przekaz%2520lampy_edited_edited.jpg

Przekaz lampy. Pierwotne nauki zen

W ramach Literatury ducha polecamy książkę Przekaz lampy. Pierwotne nauki zen.

Mistrz zen Yun-men powiedział:  "Śpieszcie się! Śpieszcie! Czas na nikogo nie czeka, a robiąc wydech, nie macie pewności, że zrobicie wdech! A może macie zbędne ciało i umysł do roztrwonienia? Musicie zwracać baczną uwagę na te sprawy! Uważajcie na siebie!”. ...

(9.11.2020)

Dynamiczne karate - Masatoshi Nakayama

W ramach Literatury ducha polecamy książkę Dynamiczne karate autorstwa Masatoshi Nakayamy. 

"Dynamiczne karate to pozycja, która powinna być zawsze przy kimś kto studiuje i praktykuje karate. Autorem jej jest następca Gichina Funakoshiego, Masatoshi Nakayama. Jest to pierwsze takie wydanie, które w tak dogłębny i systematyczny sposób uporządkowało dopiero co rozwijające karate...."

(25.10.2020)

dynamiczne%20karate_edited.jpg

V Sesshin Karate-Do

Już niewiele dni zostało do rozpoczęcia kolejnego Sesshin Karate-Do. Daje ono możliwość spotkania się w ramach programu Instytutu Centrum Karate-Do. Będziemy realizować plan równomiernego rozwoju fizycznego i duchowego.

 

W programie będą treningi, warsztaty, wykłady oraz medytacja. Wszystko to w oparciu o kulturę i sztukę Japonii.

Wszystkich uczestników zapraszamy 3-4 października 2020 roku do Koninek na to wydarzenie.

(20.09.2020)

v Sesshin.jpg

Krótka relacja z V Sesshin Karate-Do

Z przyjemnością prezentujemy Wam momenty z tegorocznego Sesshin Karate-Do. To tylko krótka relacja ze wspólnie spędzonych chwil. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych gdzie będzie przedstawiany obszerny materiał filmowy. Bądźcie uważni.

(10.10.2020)

Trening w nowym roku

Komunikat - treningi w nowym roku szkolnym 2020/21

W dobie pandemii i jesiennych zachorowań grypowych proponujemy najskuteczniejszy środek zapobiegawczy. Treningi karate zwiększające odporność organizmu organizujemy we wtorki i piątki.

 

                                                   Plan zajęć 

Zapraszamy

(1.09.2020)

Trenujemy - odkrywamy

Wiele nowych zagadnień możemy poznać otwierając się i uczestnicząc systematycznie w zajęciach karate. Wakacyjne  trenowanie nie musi oznaczać braku ciekawych zagadnień technicznych na treningach. Oto przykład zajęć, na których analizujemy zachowanie ciała w momencie wykonywania technik Otoshi.

(19.07.2020)

Milczenie

Blog Sensei Jerzego Lelito

Czy umiemy milczeć? Dlaczego tak trudno zrezygnować z nic nieznaczących słów i wyrażeń? Przecież świat ciszy określa świat dźwięków i odwrotnie. Nie ma dźwięku bez ciszy. Zapraszamy do zapoznania się z nowym tekstem Sensei Jerzego Lelito zatytułowanym "Milczenie"

https://www.instytutkarate.com/blog

(8.07.2020)

V Sesshin Karate-Do

Podejmujemy kolejną próbę zorganizowania V edycji Sesshin Karate-Do.

3-4 października br.  spotkamy się w Koninkach.

Celem Sesshin będzie niezmiennie poznawanie karate poprzez rozwój duchowy ćwiczącego, dlatego w programie nie może zabraknąć zarówno treningów praktycznych karate jak i obcowania z kulturą i sztuką japońską stanowiącą fundament sztuk budo.  

Informacje na temat wyjazdu można otrzymać na treningach u sensei Jerzego Lelito lub poprzez kontakt z Instytutem.

(23.06.2020)

Treningi w terenie

Komunikat - treningi w terenie od 23 czerwca

Dla wszystkich aktywnych, szczególnie tych którzy nie są gotowi na treningi w sali, od 23 czerwca uruchamiamy zajęcia w Parku Jordana przy Klubie Cracovia 1906.  Al. 3 maja 11a.

Zaczynamy  o godz. 19.00

(17.06.2020)

Trening karate

Komunikat - trening w dniu 12 czerwca

Trening karate w dniu 12 czerwca 2020 r. w dojo Klub Cracovia 1906 odbywa się zgodnie z planem zajęć Instytutu.

Zaczynamy  o godz. 17.30

(7.06.2020)

Trening w dojo Klub Cracovia 1906 - praca nad kata

Jak ważne są szczegóły techniczne przy wykonywaniu kata? Każdy element w sekwencjach ruchów wymaga głębokiej analizy własnego ciała. Odczucie, które nam towarzyszy musi sprowadzić nas do pytania skąd (z jakiego źródła) mamy czerpać energię ruchu. 

(3.06.2020)

boxing

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Dlaczego Mike Tyson nie jest mistrzem karate?".

"...Chciałbym w tym miejscu dokonać pewnej analizy, której podstawą są dwie dziedziny naszego życia. Myślę o sporcie i sztuce oraz o swoistym spektrum, które znajduje się pomiędzy nimi. Kiedy dana aktywność zbliża się do sportu, a kiedy zaczyna podążać w stronę sztuki i co się za tym kryje ..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(25.05.2020)

Wznawiamy treningi w dojo Klub Cracovia 1906

Od 22 maja wznawiamy zajęcia karate.

W związku ze złagodzeniem restrykcji dotyczących zajęć sportowych, z przyjemnością zapraszamy wszystkich na treningi piątkowe w dojo Klub Cracovia 1906. Godziny treningów nie uległy zmianie. W czasie zajęć przestrzegamy obowiązujących zasad bezpieczeństwa. 

(17.05.2020)

maska.jpg

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Pandemia a karate".

"...Tak samo jest w karate. Są tacy, którzy próbują przygotować się na jakąś walkę. A to ktoś mnie złapie za rękę, a to będzie mnie dusił, może zaatakuje nogą, albo pałką. Zostanę napadnięty w pojedynkę lub będzie cała chmara napastników. Na każdą sytuację próbuję wymyślić jakąś sprytną (skuteczną) odpowiedź. ..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(10.05.2020)

Instytut Centrum Karate-Do zaprasza na treningi

Dobra wiadomość :)

Od 8 maja wznawiamy zajęcia karate. Co tydzień w piątki o godz. 17.30 spotykamy się koło Klubu Cracovia 1906 w Parku Jordana. Na razie będą to treningi na wolnym powietrzu dlatego będziemy ćwiczyć w strojach sportowych. Ze względów bezpieczeństwa program zajęć będzie obejmować tyko Kihon i Kata. 

(1.05.2020)

DSC_1201.JPG

Systematyczny trening

Droga karate jest nieraz bardzo kręta. Spotykamy na niej różne sytuacje. Jedną z nich mamy obecnie. Najlepszym rozwiązaniem w tej chwili jest własny systematyczny trening. Pomocą dla wszystkich, którzy podejmują indywidualny wysiłek, jest obszerny materiał filmowy zgromadzony na naszym kanale YouTube. Filmy te powstały podczas wspólnych zajęć oraz wyjazdów na Sesshin Karate-Do. Korzystajcie z nich i trenujcie.

(24.04.2020)

Blog Sensei Jerzego Lelito

Polecamy najnowszy artykuł "Czy świat się zmienia?"

"...Od początku jesteśmy świadkami życia, które zawiera w sobie elementy walki o przetrwanie. Ta walka raz jest wygrana, innym razem kończy się przegraną, ale czy na pewno tak to możemy określać. Przecież jesteśmy w pewnym niekończącym się łańcuchu zdarzeń, łańcuch istnienia..."

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(13.04.2020)

tree-736885_1280.jpg
Wielkanoc 2020

Wielkanoc 2020

Nieustannie w zwykłe i świąteczne dni, 

dbajmy o nasz duchowy rozwój,

którego wyrazem będzie uśmiech, spokój i harmonia.

Świętujmy i obdarzajmy świętem naszych bliskich.

Dla wszystkich wesołego Alleluja.

 

Sensei Jerzy Lelito 

(10.04.2020)

Porozmawiajmy o karate

Karate to praktyka ale też mamy wiele tematów wymagających wyjaśnienia. W tych specyficznych czasach warto poznać głębiej filozofię karate. Sensei Jerzy Lelito proponuje cykl podcastów zatytułowany "Porozmawiajmy o karate". Podczas tych krótkich spotkań będziecie mogli znaleźć zagadnienia dotyczące sztuki budo. Epizod 1 dotyczy wyjaśnienia nazwy karate-do. Formuła jest otwarta, jeżeli coś was interesuje lub macie propozycje tematów, które chcielibyście usłyszeć to zapraszamy. 

(29.03.2020)

Koronawirus. Co robić?

Instytut Centrum Karate-Do w swojej propozycji oprócz treningów karate poleca szukanie inspiracji w sztuce i kulturze japońskiej.

W ramach każdego Sesshin organizowane są warsztaty poświęcone tym tematom, spróbujcie wrócić do tego co ćwiczyliśmy.  W tym trudnym czasie można czerpać z tych pomysłów i próbować głębiej je poznać. 

(22.03.2020)

Willigis Jäger (1925-2020)

W dniu dzisiejszym po godz. 9.00 odszedł Willigis Jäger niemiecki benedyktyn i mistrz zen, założyciel linii zen Pusta Chmura

W zen linia życia i linia śmierci jest traktowana w jednakowy sposób, oznacza to, że nigdy nie doświadczysz życia jeżeli nie przejdziesz przez śmierć. Dla tzw. normalnego człowieka takie podejście jest bardzo trudne do zrozumienia, ponieważ odejście kojarzy się ze stratą i nicością. Jeżeli żyjesz tak jakbyś nic nie miał, to nic nie tracisz. Nicość nie oznacza nieistnienia. Dlatego śmierć i życie są tym samym. Trzeba cieszyć się, że jest taki czas, że żyjemy.

(20.03.2020)

Willigis.jpg
coronavirus-4936055_1920.jpg

Koronawirus - odwołane zajęcia

W związku z sytuacją epidemiologiczną zaistniałą w naszym kraju, zajęcia w Klubie Cracovia 1906 oraz Krakowskiej Szkole Karate-Do prowadzane  przez Sensei Jerzego Lelito zostają zawieszone do odwołania. Indywidualny trening jest bardzo ważny, zachęcamy więc do ćwiczenia. Materiały dydaktyczne są na naszej stronie internetowej i kanale YouTube. Obroną przed każdą chorobą jest zdrowy tryb życia i dbanie o własną kondycję.

(16.03.2020)

Kiedy uczeń pyta Sensei wyjaśnia

 Ciało ludzkie w czasie wykonywania technik karate pracuje w odpowiedniej sekwencji. Ręce i nogi są ostatnim elementem w tym działaniu. 

Skąd się bierze trzaśnięcie w technikach karate? Odpowiadamy: z pracy całego ciała i niezakłóconego przepływu energii.

Nie pracuj tylko rękami i nogami - pracuj całym swoim ciałem a twoje techniki będą właściwe.

(14.03.2020)

Kiedy uczeń pyta Mistrz odpowiada

Wielokrotnie w naszych materiałach Sensei Jerzy Lelito podkreślał znaczenie trzaśnięcia w technikach karate. Nadal temat ten wzbudza szereg pytań oraz pojawia się wiele trudności w wykonaniu technik z  trzaśnięciem. Czy trzaśnięcie zależy od jakości noszonej karategi? Na filmie możemy zobaczyć odpowiedź na to pytanie. 

Temat ten został szczegółowo opisany na blogu prowadzonym przez Sensei Jerzego Lelito w artykule "Trzaśnięcie w karate".

(7.03.2020)

Jak przygotować się do V Sesshin Karate-Do?

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi tego jak należy się przygotować do wiosennego Sesshin Karate-Do, prezentujemy kilka dobrych rad i praktycznych wskazówek na ten temat. 

Proszę uważnie zapoznać się z  zamieszczonymi planszami.

(6.03.2020)

 

V Sesshin przygotowanie

Medytacja z Sensei Jerzym Lelito

Wielki Mistrz zen Dogen, mający ogromny wpływ na rozwój buddyzmu zen w Japonii, sformułował zasady jakimi powinien się kierować człowiek będący na drodze duchowej.  Jedną z tych zasad była zasada: bez celu i bez korzyści. 

Sensei Jerzy Lelito podczas IV Sesshin Karate-Do wyjaśnił jak należy rozumieć i stosować  tą przesłankę w praktyce.   

(15.02.2020)

禅堂 Zendo - Biały Dom

Sesshin ZEN Linii "Pusta Chmura"

 

W dniach 15-19 stycznia 2020 sensei Jerzy Lelito uczestniczył w Sesshin Zen Linii "Pusta Chmura". Założycielem tej linii Zen jest Mistrz Willigis Jäger - człowiek, który potrafił odnaleźć wspólne pierwiastki duchowe buddyjskiego zen i mistyki chrześcijańskiej. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do relacji z tego wydarzenia.

(19.01.2020)

Zapraszamy do czytania bloga i oglądania kanału na YouTube - nowości

"Trenuj z przyjemnością" - to artykuł dla tych, którzy chcą zrozumieć dlaczego warto systematycznie uczestniczyć w treningach i dlaczego tego nie robią.  Wyjaśnia on również inne aspekty życiowe oraz konsekwencje ich realizacji. 

Film "ENPI cz.3" to kolejny odcinek z omówieniem tego ciekawego kata. Sensei Jerzy Lelito przedstawia poszczególne ruchy kata podkreślając ich energetyczny charakter.  

Mamy nadzieję, że obie pozycję będą pomocne w waszym codziennym treningu.

(17.01.2020)

home-office-336373_1920.jpg

Blog sensei Jerzego Lelito

Zapraszamy do czytania bloga prowadzonego przez sensei Jerzego Lelito. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji i porad popartych ponad 40-letnim doświadczeniem Sensei. Polecamy najnowszy artykuł pt. "Pozycja w karate"

 

https://www.instytutkarate.com/blog

(28.12.2019)

YouTube - kanał informacyjny Instytutu

Jak można zauważyć nasz kanał się bardzo intensywnie rozrasta, staramy się umieścić w nim wszystkie ważne wydarzenia i porady dla ćwiczących karate. Są one pogrupowane tematycznie, tak aby odbiorca mógł przeanalizować konkretne zagadnienia techniczne. 

Nie staramy się na siłę przekazać bogactwa karate, ponieważ niezbędnym elementem rozwoju ćwiczącego jest codzienna praktyka.

Mamy nadzieję, że te materiały będą pomocne i będą inspirować oraz zachęcać do praktyki karate.

 

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału na YouTube.

(15.07.2019)

bottom of page