Kultura japońska

Prawda nie jest ukryta, to my jej nie dostrzegamy

Zrozumieć sztukę karate

Działalność Instytutu nie zamyka się tylko w obszarze poznawania karate-do. Jesteśmy otwarci także na inne sztuki walki pochodzące z Japonii, których wspólnym mianownikiem jest określenie budo.

Aby zrozumieć filozofię karate-do, musimy sięgnąć jeszcze głębiej, do korzeni japońskiej sztuki i kultury.  

Poznajemy kaligrafię japońską, sumie, haiku, haige, ceremonię parzenia herbaty oraz wyroby słodyczy. Chcemy z tych wszystkich dziedzin czerpać jak najwięcej, po to aby w pełni zrozumieć filozofię i zasady postępowania mistrzów karate.

書道  Shodō – droga pisma

Kaligrafia japońska to sztuka zapisu sylabariuszy hiragany i katakany ale głównie znaków kanji.  Znaki kanji zostały zapożyczone z Chin przez Japończyków w VI wieku naszej ery. Do tego czasu Japończycy nie posiadali pisma, a wiedza i informacje przekazywane były ustnie.

Chiński system znaków kanji okazał się niepasujący do języka japońskiego, dlatego wprowadzono w nim zmiany.

Kaligrafię można wykonywać na trzy sposoby artystycznego pisania liter:

  • kaishao - dokładne odwzorowanie poszczególnych liter,

  • gyosho - litery odwzorujemy mniej dokładnie, większą rolę przykłada się do emocji stawianiu znaków,

  • sosho - brak reguł i zasad stawiania liter, kaligrafię tworzy się w oparciu o fantazję i odczucia artysty.

 

Współczesna kaligrafia rozwinęła kilka gatunków i nurtów: kaligrafia wierszy i tekstów współczesnych, kaligrafia jednego lub kilku znaków, totalna abstrakcja – zaprzeczenie litery i znaczenia, sztuka grawerowania pieczęci oraz grawerowanie znaków w drewnie, kamieniu lub innych materiałach.

 

言 霊 Kotodama - słowo duch/dusza

Kaligrafia japońska związana jest z nurtem, który nazywa się kotodama. „Słowo duch/dusza” odnosi się do przekonania, że ​​moce mistyczne zamieszkują słowa i imiona. Pojęcie to zakłada, że ​​dźwięki mogą w magiczny sposób wpływać na przedmioty, a użycie rytualnych słów może wpływać na nasze środowisko, ciało, umysł i duszę. Kotodama czyli przeświadczenie, że każde słowo zamieszkuje swoisty duch a wypowiadanie dobrych słów sprawia, że przytrafiają się nam dobre rzeczy.

Dlatego też tworząc kaligrafię używamy tylko pomyślnych słów.

墨絵  Sumi-e,  俳句 Haiku,  俳画 Haiga

To formy sztuki opartej na kaligrafii japońskiej Shodo. Sumi-e to obrazy tworzone przy pomocy pędzla i czarnego tuszu. Kolorystyka jest czarno-biała a paleta barw to różne odmiany szarości. Haiku to krótki 17 sylabowy wiersz, który dotyczy jednej i niepowtarzalnej chwili autora. Połączenie Haiku i Sumi-e to Haiga, której wyjątkowość polega na tym, że jest jednym wyrazem emocji artystycznej złożonym z dwóch integralnych zdarzeń. Możemy użyć powiedzenia, że Haiga to dwa w jedności.

W poszukiwaniu kultury i sztuki japońskiej czasami możemy spotkać osoby, które przez wiele lat mając styczność z artystami z dalekiego wschodu, potrafiły w znakomity sposób oddać klimaty tych krajów. Taką osobą jest artystka

Pani Lidia Rozmus.  Ukończyła studia Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, wyjechała do Stanów Zjednoczonych i tam tworzy swoje prace, maluje  sumi-e, pisze haiku i komponuje haige. Przyjeżdżając do Polski prowadzi zajęcia i organizuje wernisaże, na których przedstawia swoją sztukę oraz uczy innych odczuwać piękno tego przekazu. Na warsztatach możemy odczuć niezwykłe ciepło i energię, którą emanuje artystka. Te elementy potrafią w sposób niezwykły inspirować wszystkich tych, którzy pragną zgłębić szeroko pojmowaną kulturę japońską.

講義  Kougi - wykład

Tematem przewodnim IV Sesshin Karate-Do były formy sztuki japońskiej Sumi-e, Haiku i Haiga.  Zapraszamy do wysłuchania wykładu wszystkich tych, którzy zainteresowani są tą tematyką. Wykład  przygotował i prowadził sensei Jerzy Lelito.

©2019 by Instytut Centrum Karate-Do. Proudly created with Wix.com