top of page

Aktualności 2019

Życie to wieczny zbiór niezliczonych chwil

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2020

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2020, chciałbym życzyć wszystkim ćwiczącym pięknego rozwoju, dużej cierpliwości, wiele zadowolenia oraz głębokiego poznania sztuki karate-do.
                                                                      Jerzy Lelito

 

(22.12.2019)

christmas-tree-1934486_1920_edited.jpg

Treningi świąteczne

Zapraszamy na treningi świąteczne, które odbędą się 20 i 27 grudnia (piątek) w dojo Klub Cracovia 1906 o godz. 17.30

Treningi w dojo Tyniec w dniach 24 i 31 grudnia (wtorek) są odwołane.

(19.12.2019)

Zmarł Soke Hirokazu Kanazawa

 

Niestety nasi mistrzowie odchodzą. Soke Hirokazu Kanazawa był dla mnie wielką inspiracją na mojej drodze karate, dlatego z żalem przyjąłem wiadomość o jego śmierci. Ta droga karate na szczęście trwa dzięki naszym staraniom i wysiłkom na każdym treningu. 

Sensei Jerzy Lelito

(9.12.2019)

Kanazawa_Portrait.jpg

残心 - Zanshin

 

Zanshin czyli umysł bez reszty. Rozumienie tego sformułowania leży o wiele głębiej niż proste określenie, że Zanshin to koncentracja, skupienie. Głębokość tego słowa  dawni mistrzowie w naukach zen określili jako stan rzeczywistości. Warto przytoczyć słowa "nóż sam siebie nie pokroi, oko samo siebie nie zobaczy, palec sam siebie nie dotknie, a umysł sam siebie nie poznaje".

Sensei Jerzy Lelito w czasie swojego wykładu na IV Sesshin Karate-Do szczegółowo omówił to co kryje się pod słowem Zanshin. Zapraszamy do relacji filmowej z tego wydarzenia.

(30.11.2019)

Sumie, Haiku, Haiga z Lidią Rozmus

Dwa dni i 10 godzin warsztatów malowania Sumi-e z artystką Lidią Rozmus. Każda chwila to krok na przód i odkrywanie nowych możliwości. Dobrze spotkać na swojej drodze taką osobę. Rozwój duchowy człowieka jest podstawą do zrozumienia wszelakiej sztuki, w tym to co nas najbardziej  interesuje czyli sztuki walki.  Zasady jakimi posługujemy się przy tworzeniu obrazu Sumi-e czy też pisaniu Haiku są identyczne z tym co nas powinno prowadzić w czasie treningów karate-do.

 

(24.11.2019)

Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny to czas zadumy i refleksji nad życiem, przemijaniem i śmiercią.  Wspominamy naszych Mistrzów:  Gichin Funakoshi, Morihei Ueshiba, Hidetaka Nishiyama i Yoshimi Inoue.  To dzięki tym wyjątkowym postaciom  możemy podążać właściwą drogą karate. Bądźmy godni ich nauk. Przez nasz mądry trening jesteśmy naturalnymi kontynuatorami ich życia. 

(31.10.2019)

Dzień Zaduszny

Z bicza trzasnął

Podczas treningu na IV Sesshin Karate-Do zostało zaprezentowane ćwiczenie, które ma uzmysłowić trenującym zasadę pracy ciała w oparciu o charakter pracy bicza. W tym celu trenujący przy pomocy pasa doprowadzali do wykonania trzaśnięcia. Praca ciała, która towarzyszyła temu ćwiczeniu miała posłużyć do analizy technik karate, które wykonujemy z trzaśnięciem. Szersze omówienie tego tematu znajduje się w artykule "Trzaśnięcie w karate" zamieszczonym na Blogu.

(26.10.2019)

FOTO GALERIA 

Trzy jednostki treningowe karate po trzy godziny, dwa wykłady sensei Jerzego Lelito, warsztaty kaligrafii i sumi-e, wieczorny koncert oraz medytacje uzupełniły program tegorocznego jesiennego Sesshin. Na zakończenie mogliśmy podziwiać prace każdego z uczestników i widać było jak z zaangażowaniem został wykorzystany ten czas. Najważniejsze jednak są indywidualne odczucia i emocje, które każdy zabrał ze sobą. IV Sesshin Karate-Do przeszło do historii.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z tego wydarzenia. 

(18.10.2019)

IV Sesskin karate.jpg

IV Sesshin Karate-Do na YouTube

Ze względu na bogatą treść i wagę tematów poruszanych na Sesshin, rozpoczynamy publikację materiałów, które były omawiane w czasie treningów i warsztatów w Koninkach. Filmem otwierającym jest pokazanie prawidłowego przejścia z pozycji shizen tai do zenkutsu dachi. Ten element techniczny ma zastosowanie w różnych formach kata oraz w formach kumite. Zapraszamy na nasz kanał informacyjny YouTube.

(14.10.2019)

Motyw przewodni IV Sesshin Karate-Do

Misa dźwiękowa była symbolem naszego IV Sesshin Karate-Do. Każdy uczestnik otrzymał kutą ręcznie misę, która wydaje jedyny i niepowtarzalny dźwięk. Człowiek jest również wyjątkową istotą, która zawiera w sobie szereg elementów ciała i ducha w charakterystycznej dla niego formie. Można powiedzieć, że taki symbol ma bardzo głębokie znaczenie. Musimy pamiętać aby nasze życie utrzymywało tą wyjątkowość i wartość.

(10.10.2019)

Co w karate znaczą odczucia?

Jeśli chcesz wiedzieć jak odczucia wpływają na rozwój karate i jak ważna jest ich rola w prawidłowym wykonaniu techniki, to zapraszamy do przeczytania artykułu zamieszczonego na Blogu

(24.08.2019)

UntitledPost.jpg

Wielcy Mistrzowie Budo cz. II

Przedstawiamy drugą część wykładu gdzie prezentujemy sylwetki dwóch wielkich mistrzów sztuk budo: mistrz karate Inoue Yoshimi oraz założyciel aikido Morihei Ueshiba. Wykład prowadzi sensei Jerzy Lelito, prezentacja odbyła się podczas III Sesshin Karate-Do wiosną tego roku.

(24.08.2019)

Wielcy Mistrzowie Karate cz.I

Prezentujemy wykład z III Sesshin Karate-Do, na którym przedstawiono sylwetki wielkich mistrzów sztuki budo. W części pierwszej bohaterami wykładu byli Gichin Funakoshi i jego uczeń Hidetaka Nishiyama. Instytut nasz jest dumny z możliwości kontynuowania i rozwijania tych idei, które zostały nam przez nich pozostawione.

(05.08.2019)

YouTube - kanał informacyjny Instytutu

Jak można zauważyć nasz kanał się bardzo intensywnie rozrasta, staramy się umieścić w nim wszystkie ważne wydarzenia i porady dla ćwiczących karate. Są one pogrupowane tematycznie, tak aby odbiorca mógł przeanalizować konkretne zagadnienia techniczne. 

Nie staramy się na siłę przekazać bogactwa karate, ponieważ niezbędnym elementem rozwoju ćwiczącego jest codzienna praktyka.

Mamy nadzieję, że te materiały będą pomocne i będą inspirować oraz zachęcać do praktyki karate.

 

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału na YouTube.

(15.07.2019)

bottom of page